
A nyirokkeringés szoros kapcsolatban áll az immunrendszerrel, meghatározza a szervezet regenerációs képességét és segíti a szövetekből történő salakanyag kiválasztást. A nyirokdrenázs olyan speciális masszázsfajta, amely javítja a nyirokelfolyást. Rendszeres alkalmazása megszűnteti a szöveti nyirokpangást, aktiválja az immunrendszert, serkenti a salakanyagok elszállítását, így a sejtek és a szövetek regenerálódását is elősegíti. Csökkenti a gyulladáskészséget, segíti a meglevő gyulladások, sebek gyógyulását.
Hogyan hat? A módszert a század elején dr. Emil Vodder, dán biológus fejlesztette ki hosszas kutatás során. A nyirokdrenázs gyengéd, körkörös, nyomó-simító mozdulataival gyorsítja a nyirok elfolyását. Ezzel megszűnik a szöveti nyirokpangás, az anyagcsere "hulladék"- és salakanyagai pedig hamarabb kiürülnek. A nyirokkeringés segítségével a méreganyagok ugyanis előbb az érpályába, majd a vér útján a májhoz illetve a vesékhez kerülnek, ahol egyrészt átalakulnak, másrészt kiválasztódnak.
A nyirokdrenázs tehát aktiválja az immunrendszert és az anyagcsere folyamatokat. Kiüríti a szöveti ödémákat - csökkentve ezáltal az érintett szervek fájdalmát-, valamint indirekt módon javítja a vérkeringést, sőt a sejtek táplálék- és oxigénellátását is.
Kiknek jó a nyirokmasszázs? A kellemes masszázsforma sok betegség kezelésében rendkívül hatásos - különös tekintettel a makacs cellulitisz eltűntetésére - legtöbbször azonban orvosi javallatra és kontrollra van szükség, ezért tanácsos az erre kiképzett szakemberhez fordulni. Ide tartoznak a következő esetek:
-
Mellműtétek után, különösen, ha a hónalji nyirokcsomókat is kivették. Ebben az esetben a nyirokdrenázs megelőzi a nem ritkán kialakuló karödémát, különösen, ha a műtét után hamarosan elkezdődik a kezelés.
-
Besugárzást, műtétet, traumát követő hegesedés miatt keletkezett ödémák (pl. elefantiázis).
-
Cellulitisz (narancsbőr), gyakori alsó végtagi ödéma.
-
Ödémás, táskás szemek, duzzadt arc.
-
Méregtelenítő, regeneráló kúrák kiegészítéseként.
-
Általános immungyengeség, asztma, allergiák, visszatérő felső légúti fertőzések, melléküreg-gyulladás.
-
Migrénes fejfájás, agyvérzés utáni állapot.
-
Ízületi gyulladások, reuma, csigolyabántalmak és csonttörések után a regeneráció gyorsítására.
-
Gyomor- és bélrendszeri panaszok.
-
Idegesség, koncentrálóképesség csökkenésének és alvászavaroknak a kezelésére.
Mikor nem ajánlott?
-
Akut gyulladásos folyamatoknál, mert ilyenkor a helyi gócból a kórokozók az egész szervezetre átterjedhetnek.
-
Pajzsmirigy működési zavaroknál. Nyaki nyirokdrenázs során a rosszul működő pajzsmirigyszövetből hirtelen nagy mennyiségű hormon kerülhet a vérbe.
-
Trombózisgyanús területeken - a kialakult vérrögből kis darabok szakadhatnak le, és tovasodródva például tüdőembóliát okozhatnak.
-
Daganatosan elfajult szövetek közelében, főleg, ha azt műtéttel még nem távolították el. A masszázs hatására leszakadó és a vérkeringéssel távoli régiókba jutó daganatsejtek áttétek kialakulását segíthetik elő.
-
Szívelégtelenséghez társuló ödémáknál - nyirokdrenázs során ugyanis a vérkeringésbe kerülő szövetnedv fokozza a szív térfogatterhelését, és fennáll a tüdőödéma keletkezésének veszélye.
Nyirokkeringést aktiváló tippek
-
Mozogj rendszeresen - sétálj, biciklizz, ússz, fuss stb! A legfontosabb, hogy mindennap végezz valami más mozgást is, mint ami a munkádhoz tartozik.
-
Reggelente nyitott ablaknál lélegezz jó mélyeket, hogy a szövetek oxigénellátása javuljon.
-
Nélkülözhetetlen a bőséges folyadékfogyasztás! Legalább napi 2 liter folyadékot igyál meg, gyógyteákat, ásványvizet, frissen centrifugált zöldség- és gyümölcslevet stb. Ha a vér nem elég híg, romlik a keringés, hiszen a nyúlós, tapadós, sűrű folyadék nehezen képes áramolni. Így rosszabb lesz a sejtek tápanyag- és oxigénellátása, valamint a bennük keletkező bomlási termékek elszállítása.
-
A helyes táplálkozás hangsúlyozása, a rendszeres lé- vagy gyümölcsnapok, esetleg krónikus panaszok esetén egy hosszabb léböjtkúra természetesen itt sem maradhatnak el.
-
Fontos tudni, hogy a helyes testtartás szintén javítja a nyirokkeringést. A lógó vállak, a mélyen előrehajtott fej és hajlott gerinc ezzel szemben kedvezőtlenül befolyásolják azt, ráadásul gátolják a rekeszizom mozgását. Ez utóbbi nemcsak a légzést, de a nyirokáramlást is szabályozza.
|